Her geçen gün daha kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz.

Kuzey Kıbrıs’ın yemek kültüründe dana ve kuzu etinin çok önemli bir rolü bulunmaktadır.Bu ürünleri tedarik ederken her zaman aynı kalitede ve lezzetle olması büyük önem taşımaktadır.Biz Butcher of Magusa olarak bu konuda çok büyük bir özveri ile çalışıyoruz.

 

Dana ve kuzu eti hakkında...

Mutfağın büyük bölümünde önemli bir yer kaplayan dana ve kuzu etini tercih ederken yapacağınız yemek doğrultusunda hareket etmenizi tavsiye ederiz.Böylelikle yemeklerinizin daha lezzetli ve kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz.

Tercih edeceğiniz et ile ilgili detaylı bilgi almak için:

Biftek ve antrikot dananın sırt bölümünde bulunan parçalardır. Bu yüzden genellikle tava ile pişirme yöntemi tercih edilmektedir. Yumuşak olmasını ve iyice dinlenmiş olmasına dikkat ederseniz sonuçtan memnun kalacaksınız.

Dana etinin en yumuşak kısmı bonfiledir. Bonfile içerisinde yağ içermeyen nadir parçalardan biridir. Protein değeri yüksek ve çok lezzetli bir parçadır. Genellikle lokum et diye de bilinmektedir.

Eğer satın aldığınız etin sert olduğunu ve pişirirken sert kalacağını düşünüyorsanız etinizi marine edebilirsiniz. Marine işleminden sonra etiniz ilk aldığınız halinden çok daha yumuşak olacaktır. Marinasyon işlemleri için  aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://onedio.com/haber/etlerinize-bir-dokunusla-bebeksi-bir-yumusaklik-verecek-marinasyonlar-564230

Ev yapımı burger için en ideal kıyma %70 dana döş ile %30 dana but birlikte çekilerek hazırlanır. En ideal oran bu şekilde olacaktır. Biraz daha yağ oranı artsın isterseniz dana döş miktarını birazcık artırmanız gerekecektir.

Dinlemiş et olarak dananın farklı bölümlerini tercih edebilirsiniz. Özellikle antrikot ve biftek bölümünü dinlenmiş et alırken tercih edebilirsiniz. Etin en az 30 gün dinlenmesi gerekmektedir. Böylelikle döküm tava veya mangal ile etinizi rahatlıkla pişirebilirsiniz.

Dry Aged (Dinlenmiş  et)  aslında hem dana hemde kuzu için kullanılmaktadır. Kuzu eti ile iligli olarak but, pirzola ve döş kısımlarını dinlendirebilir ve çok daha yumuşak ve lezzetli bir et yeyebilirsiniz. Kuzu şiş için herhangi bir kuzu but veya kol parçasını yaklaşık iki hafta dinlenmeye bırakmanız yeterli olacaktır. Pirzola ve döş için 10-12 gün yeterli olacaktır.

Online siparişlerinizi hafta içi 11:00 – 15:00 saatleri arasında verebilir ve ödemeyi ister nakit isterseniz kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz.

Evet ürün iadesi aynı gün içinde satın alınan ürünler için yapılmaktadır. İster farklı bir ürün isterseniz para iadesi olarak ödeme yapılır.

Dana eti reyon buzluğunda bulunduğu süre zarfında eğer hava teması ile karşılaşırsa havanın ilk temasta olduğu bölümün rengi koyulaşmaya başlar. Bu koyulaşma etin herhangi bir şekilde deformasyona uğradığını göstermez.

Kasaptan satın aldığınız eti en fazla bir gün evinizin buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. İkinci gün ise etinizi dondurucuya koymanız daha iyi olacaktır.Etin deformasyona uğramaması için bu uygulamayı kesinlikle yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Dana veya kuzu etini derin dondurucuda 6 ile 12 ay süre zarfında muhafaza edebilirsiniz.Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey eti saklarken havaya temas etmemesini sağlamanız olacaktır.

 • Lokasyon
  Eşref Bitlis Caddesi, Gazimağusa
 • Telefon
  0(533) 886-84-84
 • Email
  info@butcherofmagusa.com
 • Çalışma saatleri
  Pazartesi - Pazar
  08:00 - 21:00