514 Views

Dana Eti Çeşitleri

ANTRİKOT


Sırt bölümünün ön kısmındaki ettir, dana etinin sert ama en karakterli bölgesidir. Kalın bir dilimi izli tavada suyunu kaçırmadan pişirdiğinizde yiyebileceğiniz en doygun, en sulu eti antrikottan elde edersiniz. Antrikot seçerken, etin içinde mermersi bir görünüm olması çok mühim. Bu detay, et pişerken o mermersi dokudaki yapıların eriyip daha lezzetli bir sonuç elde etmedeki en önemli etkendir.


KONTRFİLE


Sırt bölümünün arka kısmındaki et. İnce kesilip marine edildiğinde mangalda güzel sonuç verir.


BONFİLE


Aşırı yumuşak olduğu için biraz fazla pişerse kayış gibi olur. Kıvamında piştiğinde ağızda kayar gider. Düz ya da izli tava pişirmelerine gayet uygun.


SOKUM


24 saat marine ettikten sonra önce ızgarada, ardından fırında pişirerek sunarsanız, nefis bir lezzete ulaşırsınız.


İNCİK


Aynen kuzudaki gibi haşlama, ya da fırında uzun pişirmeye iyi gider. Haşlama sırasında kemik ve ilik bütün lezzetini suya geçirdiği için sebzelerle beraber mükemmel bir sonuç elde edilir.


BOŞLUK


Kuzudaki gibi bu bölgeye de döş denir. Kıyma yapımında genellikle boşluk eti tercih edilir. Köfte ve ev yapımı burger için en ideal et çeşitidir.



NUAR


Sokum etinin hemen altında kalan bölgedir. Fırında rosto olarak pişirmeye uygun en çeşidi olarak bilinmektedir.


GERDAN


Genellikle kuşbaşılık kullanılır. Bazen kıyma gibi çekilerek ve boşluk etiyle karıştırılarak  köfte ve ev yapımı burger için tercih edilmektedir. Kuşbaşı gibi kullanılırsa tencere yemeklerinde iyi bir alternatif olarak değerlendirilmektedir.


KOL & BUT


Tam bir şölen yemeği. Fırında sebzelerle beraber pişirilip çok lezzetli bir , Kuşbaşı gibi kullanılırsa tencere yemeklerinde tercih edilebilir.

Share